Severská strava

[Total: 0    Average: 0/5]

Severská strava

dieta nordycka Severská strava

Po prvýkrát boli v roku 2011 uverejnené usmernenia pre severskú diétu. Niekoľko dôležitých zásad výživy, ktoré môžu mať pozitívny vplyv na zdravie, bolo zdôraznené.

Dôležité je zvýšený príjem kalórií z potravín rastlinného pôvodu a menej živočíšneho pôvodu.

Menej mäsa v každodennej strave umožňuje zaradiť viac zeleninových semien, zeleniny, ovocia, zemiakov, celozrnných výrobkov alebo orechov. Podľa vedcov spotreba 600 g ovocia a zeleniny denne znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení, nadváhy, obezity a niektorých druhov rakoviny.

Podobnú koreláciu možno pozorovať aj vtedy, keď sa spotreba celozrnných produktov zvyšuje na úkor mäsa, spotreba nasýtených kyselín klesá a súčasne sa zvyšuje spotreba nenasýtených mastných kyselín, vlákniny, vitamínov a minerálov. Okrem toho produkty rastlinného pôvodu sú menej výhrevné a preto môžu byť viac konzumované.

V neposlednom rade je dôležité zahrnúť do stravy viac rýb a morských živočíchov, ako aj morských rias.

Ryby sú bohatým zdrojom polynenasýtených mastných kyselín omega-3. Majú pozitívny vplyv na lipidovú ekonomiku. Ryby aj morské plody sú tiež dobrým zdrojom vitamínu D, selenium jódu. V Dánsku sa nedostatok vitamínu D vyskytuje hlavne v zime, čo môže viesť k osteoporóze. Niektoré štúdie tiež naznačujú, že konzumácia selénu môže výrazne znížiť riziko vzniku rakoviny.

Ryby a morské plody sú tiež bohaté na bielkoviny. Ich vyšší príjem pomáha udržiavať správnu telesnú hmotnosť, znižuje riziko cukrovky typu 2 a tiež zabraňuje obezite u starších ľudí. Aby sa vyrovnala spotreba rôznych druhov nenasýtených mastných kyselín, stojí za to dosiahnuť morské ryby, ako aj ryby z jazier a riek.

Morské riasy sú bohatým zdrojom minerálov, plnohodnotných bielkovín a vitamínov A, B, E, C, ako aj esenciálnych nenasýtených mastných kyselín. Obsahujú tiež bioaktívne látky, ktoré môžu chrániť pred rozvojom kardiovaskulárnych ochorení a rakoviny.

READ  Sliminazer - recenzia - cena

Výrobky z divočiny, ktoré ešte nie sú obývané, si zasluhujú.

Škandinávske krajiny sú stále neznečistené divými rastlinami, ako sú žihľavy, medvedie cesnak, huby a bobule. Taktiež nie je ťažké získať mäso z voľne žijúcich zvierat a vtákov v týchto oblastiach. Mäso má menej tukov a tie v ňom majú oveľa lepšie zloženie ako v prípade hospodárskych zvierat.

Štúdia NORDIET

V roku 2010 boli zverejnené výsledky výskumu, ktoré hodnotili vplyv severskej diéty na zdravie, najmä na riziko kardiovaskulárnych ochorení u ľudí s hypercholesterolémiou. Štúdia sa uskutočnila u ľudí vo veku 25-65 rokov s mierne vyššou koncentráciou LDL frakcií a ich BMI sa pohybovala od 20 do 31 kg / m2.

Respondenti boli rozdelení do dvoch skupín, jeden so severskou diétou a druhý s kontrolnou skupinou. Dobrovoľníci z kontrolnej skupiny boli požiadaní, aby jedli ako predtým. Ľudia zo skupiny, ktorí sa kvalifikovali pre severskú stravu, jedli jedlo na jablkách, hrušky, slivky, čučoriedky, kapustu, mrkvu, repu, zemiaky, špenát, fazuľa. Pokiaľ ide o celozrnné výrobky, jednalo sa hlavne o celozrnný chlieb, celozrnný chlieb, ovsené vločky a cestoviny. Súčasťou stravy sú aj morské ryby – sleď, makrela, losos – rovnako ako druhy chudého mäsa – kuracie, morské, jahňacie, mäso zo zveriny a malé množstvá červeného mäsa alebo klobás. Taktiež sa konzumovalo mlieko a chudý syr. Tuky sú hlavne repkový olej, margarín a orechy. V dôsledku toho bola spotreba proteínov, uhľohydrátov a vlákien v tejto skupine vyššia, zatiaľ čo nasýtené tuky a tuky boli spotrebované v oveľa menších množstvách ako v kontrolnej skupine.

Po 6 týždňoch výživy založenej na princípoch severskej stravy sa u dobrovoľníkov pozoroval pokles hladín LDL a inzulínu, ako aj pokles krvného tlaku. Zaznamenal sa tiež priemerný pokles hmotnosti približne 3 kg.

Severská strava a úmrtnosť

Za 12 rokov sa analyzovali údaje o tom, ako Dánovia jedia, ich životný štýl a antropometrické ukazovatele. Indexy zdravia boli určené na výrobky typické pre severskú diétu. Produkty podporujúce zdravie zahŕňajú ražný chlieb, kašu, ryby, koreňovú zeleninu, kapustu, jablká a hrušky. Predovšetkým boli identifikované dve skupiny výrobkov, ktoré prispievajú k zníženiu úmrtnosti: žitný chlieb pre mužov a koreňovú zeleninu pre ženy.

READ  Ako schudnúť počas menopauzy?

Cieľom tohto výskumu bolo stanoviť princípy zdravého stravovania založené na produktoch dostupných v regióne. Diéta založená na zdravých, miestnych produktoch umožňuje rozvoj zdravých stravovacích návykov.

Paulína Turošíká
About Paulína Turošíká 351 Articles
Mám veľa čo povedať o Iveve Jánošíkovej, ale najväčšie dve veci, ktoré je potrebné vedieť, je to, že je reflexívna a intuitívna. Samozrejme, že je tiež podmanivá, vtipná a presvedčivá, ale sú to tak isté, že sú desivé. jej reflexné myslenie, to je to, za čo je často uctievaná. Ľudia sa často spoliehajú na svoju a pozornú povahu v čase potreby.Nikto, samozrejme, nie je dokonalý a Kieran má veľa znakových chýb. jej ego a abrazivosť nie sú úplne zábavné a môžu zničiť veľa večerov. Našťastie jej intuícia pomáha udržiavať ich aspoň v malom.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*