Dukeova strava

[Total: 0    Average: 0/5]

Dukeova strava

dieta dukana Dukeova strava

Dukanova strava je jednou z najobľúbenejších diét. Ale je proteínová strava účinnejšia ako ostatné, je to zdravé riešenie a ako súvisí výskum s touto diétou?

úvod

Obezita je chronické ochorenie, ktoré pretrváva samo osebe. Je to hlavne výsledok pozitívnej energetickej bilancie. Všeobecná dostupnosť chutných a veľmi výhrevných potravín, ako aj výrazné zníženie fyzickej aktivity prispievajú k jej podpore už od útlého veku. To všetko spôsobuje zvýšenie počtu obéznych ľudí. Približne 22% dospelých v USA je obéznych a odhaduje sa, že ak budú pokračovať súčasné trendy v roku 2030, 51% celkovej populácie bude obéznych. To isté platí pre obezitu v Európe, kde počet obéznych ľudí za posledných 10 rokov vzrástol až o 10 alebo dokonca o 40%. V Poľsku postihla obezita približne 20,6% mužov a 20,2% žien v rokoch 2003 až 2005 a tieto údaje sa v súčasnosti výrazne zvýšili.

Zvyšuje sa aj počet prípadov ochorení spôsobených obezitou, najmä: diabetes typu 2, poruchy lipidov, kardiovaskulárne ochorenia, syndróm spánkového apnoe, rakovina, nealkoholická steatóza pečene, hormonálne poruchy, ochorenia pohybového systému, emočné poruchy , Obezita nielen znižuje pohodlie života, ale aj skracuje jej dĺžku. Obezita a jej dôsledky sú vážnym zdravotným a sociálnym problémom, ktorý spôsobuje veľké bremeno na rozpočty na zdravotníctvo všetkých krajín. Ukázalo sa, že nárast výdavkov na liečbu obéznej osoby je priamo úmerný stupňu obezity. Zvyšujú sa o 25% pre ľudí s BMI 30-34,9 kg / m2, o 50% pre ľudí s BMI 35-39,9 kg / m2 a o 100% pre ľudí s BMI nad 40 kg / m2 v porovnaní s ľuďmi s normálnou telesnou hmotnosťou ,

Faktory ovplyvňujúce účinnosť ošetrení na chudnutie

Prevencia tu nestačí. Mnohé štúdie preukázali, že v druhom roku liečby sa začne opäť zvyšovať váha pacientov. Môže to byť dôsledok nerešpektovania odporúčaní, nie úprava stravy, ako aj nevhodnej stravy, ktorá neposkytuje nasýtenosť alebo spôsobí zníženie telesnej hmotnosti bez tuku a spomalenie metabolizmu. Účinky a trvanie liečby zoštíhľovania sú ovplyvnené mnohými vonkajšími a vnútornými faktormi.

Mnohí ľudia vidia Weight Loss ako úspech. Skutočným úspechom je však zachovanie 10% zníženia telesnej hmotnosti po dlhšiu dobu bez toho, aby sa vyskytol účinok počas 2 rokov, čo zvyšuje o 50% pravdepodobnosť udržania zníženia telesnej hmotnosti. Zhromažďovanie spoľahlivých údajov o účinnom znížení telesnej hmotnosti je ťažké, pretože ľudia s týmto účinkom to nechcú priznať. V štúdii uskutočnenej v USA sa zistilo, že približne 35% ľudí zaznamenalo prírastok hmotnosti v prvom roku po ukončení liečby, 59% udržalo účinok a 6% ďalej znížilo. U ľudí, ktorých pozitívne účinky pretrvávajú, bol tento úspech spôsobený pokračovaním ich stravovania, raňajkami, vyššou fyzickou aktivitou a konštantnou kontrolou hmotnosti. Iba 13% ľudí si zachovalo svoju zníženú telesnú hmotnosť už viac ako 10 rokov. Poľský výskum ukázal, že po piatich rokoch 30% ľudí má zníženú telesnú hmotnosť a po 10 rokoch len 10%.

Faktory, ktoré určujú neúčinnosť liečby Weight Loss, sú teraz dobre známe. Najdôležitejšou vecou je motivácia, ak chýba, boj proti obezite je odsúdený na zlyhanie. Zníženie motivácie môže byť spôsobené tým, že sa zrieknete niečoho z obľúbených jedál, radikálne meníte životný štýl, posmešňujete spôsob rodiny alebo priateľov alebo presvedčte sa, aby ste jedli veci, ktoré sú vylúčené z stravy alebo pracujete s jedlom. Zníženie motivácie spôsobuje, že odporúčania sú čoraz častejšie porušované a následne sa zvyšuje telesná hmotnosť. Často je dôležitá úroveň vzdelania, ako aj sociálne postavenie a ak to lekár alebo dietetik nezohľadňuje, je ťažké dosiahnuť úspech. Možno jednoducho nemáte finančné prostriedky na dodržiavanie odporúčaní, alebo im jednoducho nerozumiete.

READ  Atlant Gel - názor na zosilňovač účinnosti

Prečo sú obézni ľudia hľadajú zázračné diéty?

Dôležitým faktorom pri dosahovaní trvalého účinku je otázka reality očakávaní. Mnohí ľudia majú tieto nerealistické očakávania, počítajú s rýchlym znižovaním hmotnosti a ak to nefunguje, rýchlo prestali používať liečbu. Preto je dôležité uvedomiť si, aké sú skutočné možnosti, ako rýchlo je Weight Loss možné a na akej úrovni. Rýchle Weight Loss má menej pravdepodobne trvalé účinky a nie je medicínsky prospešné. Týždenný Weight Loss by nemal prekročiť 1 kg. Zlepšenie zdravotného stavu zabezpečuje Weight Loss o 10% počas obdobia 3 až 6 mesiacov. Dôležité je udržiavať účinok najmenej 6 mesiacov. Neskôr by ste mali urobiť ďalší krok liečby, znížiť hmotnosť o ďalšie kilogramy. Výsledkom je denné zníženie spotreby energie o 600 kcal.

Túžba rýchlejšie sa zbaviť nadbytočných libier znamená, že pacienti a často samotní lekári hľadajú diéty, aby to zabezpečili. To je zvyčajne spôsobené nedostatkom poznatkov o účinkoch na zdravie. V posledných rokoch sa mnohé takéto diéty objavili ako zázraky. Niektoré skutočne umožňujú zníženie hmotnosti v krátkom časovom období, ale nie sú bez vád. Najobľúbenejšie sú jednosložkové diéty, ako napríklad diéta slonov a diéta slonových slonov. ryža, mlieko alebo slanina – monotónne, čo vedie k nedostatku minerálov a vitamínov, čím sa znižuje telesná hmotnosť bez tuku, čo vedie k rýchlemu účinku po dokončení io-yo. Tiež populárne je Mayo diéta, ktorá zakazuje konzumáciu ovocia a obilnín, Atkinsova diéta, ktorá obsahuje významné množstvo tuku, čo zvyšuje riziko aterosklerózy, stravy South Beach, čo vedie k významným stratám vody, kodaňská diéta , ktoré zvyšujú zlé stravovacie návyky a čistenie diét, ktoré narušujú fungovanie základných systémov.

Avšak žiadna z týchto diét nevyliečila obezitu, hoci mnohí pôvodne poskytli pozitívnu Weight Loss. Dukanova diéta bola nedávno zaradená do zoznamu populárnych diét.

Malo by sa však okamžite zdôrazniť, že neexistujú žiadne štúdie, ktoré by potvrdili dlhodobý pro-zdravotný účinok vyššie uvedených diét. V jednotlivých štúdiách boli hlásené iba hladiny lipidov a inzulínu v krvi a pozitívne účinky boli viac spôsobené celkovým Weight Loss ako diétou, ktorá bola sledovaná.

Je diéta bohatá na bielkoviny účinnejšia než iné diéty?

Metaanalýza štúdie ukázala, že diéta s vysokým obsahom bielkovín spôsobuje väčšie zníženie hmotnosti ako diéta s nízkym obsahom bielkovín, ale skutočnosť, že je nasýtená, je však diskutabilná. Ukázalo sa, že krátkodobé uplatňovanie vysoko proteínovej diéty so zníženým obsahom sacharidov prináša lepšie účinky a väčšie účinky na pocit sýtosti ako diéta založená na priemernom obsahu sacharidov. Štúdia randomizácie však už takéto vzťahy nevykazuje.

V roku 2009 boli publikované výsledky štúdií, ktoré hodnotili účinnosť 4 diét s rôznym obsahom tuku, bielkovín a sacharidov. Po 6 mesiacoch bola strata telesnej hmotnosti vo všetkých skupinách asi 7% a opätovné zvýšenie telesnej hmotnosti počas 12 mesiacov po prerušení stravovania sa tiež nijako nelítilo. Vo všetkých skupinách po 2 rokoch bol Weight Loss na úrovni približne 3 kg. Neboli rozdiely v pocitu sýtosti alebo hladu, spokojnosť s diétou a účinky boli porovnateľné. Preto sa ukázalo, že nejde o zloženie stravy, ktorá ovplyvňuje účinky, ale iba negatívnu kalorickú rovnováhu.

Je Dukanova strava zdravou a účinnou diétou na chudnutie?

Ako už bolo uvedené, Dukanova strava je teraz na vrchole popularity. Jedná sa o stravu typu vysokej bielkoviny. Je inzerovaný ako najbezpečnejší a najefektívnejší spôsob, ako sa zbaviť nadmernej telesnej hmotnosti. V štúdii bola najvyššia hladina bielkovín 30%, kde sa odporúča iba 14% a vo výžive Dukeho je obsah bielkovín v strave ešte vyšší.

Vojenská strava: 1. fáza

Prvá etapa trvá 7 dní. V tomto období je zakázané jesť zeleninu, krúpy, cestoviny, chlieb a jediný zdroj vlákniny môže byť lyžica otrúb. Pri analýze skupín výrobkov, ktoré sú v tomto štádiu povolené, možno vidieť, že mäso a mliečne výrobky s nízkym obsahom tuku sa odporúčajú na konzumáciu, ale že husi, pečeň, obličky a vajcia sú povolené na konzumáciu (bez obmedzení). Ide teda o štádium proteínového tuku, ktoré je obzvlášť bohaté na nasýtené tuky. To spôsobuje, že sa ketóny objavujú v krvi a v moči, čo naznačuje, že tuky sa používajú na výrobu energie a nie glukózy. Centrálny nervový systém čerpá energiu z ketónov, čo znižuje pocit hladu, ale môžu sa vyskytnúť problémy s koncentráciou a môže dôjsť k únave. Tento stav vyzerá podobne ako bezkonkurenčná cukrovka, pri ktorej sa pozoruje aj zníženie telesnej hmotnosti. Ketóny sú zodpovedné za také pôsobivé počiatočné štádium liečby. Ak ste v dukeovej strave, môžete si všimnúť, že vaša pleť má nepríjemnú vôňu.

READ  Hallu Motion - spätná väzba o zariadení hallux correction

Táto strava napriek odporúčaniam na konzumáciu výrobkov s nízkym obsahom tuku je v skutočnosti veľmi bohatá na tuky, ktorých množstvo presahuje odporúčané štandardy, najmä pokiaľ ide o nasýtené mastné kyseliny a cholesterol. Navyše nedostatok vlákniny môže viesť k zápche.

Vojenská strava: 2. fáza

Počas druhej fázy Dukanovej stravy sa predpokladá Weight Loss 1 kg za týždeň, takže sa podobá tomu, čo ponúkajú typické diéty. Stav ketózy je stále zachovaný, rovnako ako v prvej fáze je spotrebovaný, ale je tiež možné jesť zeleninu, ale niektoré z nich sú stále zakázané, ako sú fazuľa, hrášok, cícer, šošovica, ktoré sú zdrojom rastlinných bielkovín. Čo je podivné, kukuričný škrob je prijateľný, ale stále nemôžete jesť chlieb, múku, ktorá obsahuje vlákno. Môžete jesť 2 lyžice otrúb, čo znamená, že množstvo vlákniny je stále príliš nízke, čo spomaľuje črevnú pohyblivosť, uľahčuje vstrebávanie cholesterolu. Prvá etapa trvá iba 7 dní, zatiaľ čo druhá môže trvať aj niekoľko mesiacov. Všetko závisí od toho, koľko človek chce stratiť. To môže viesť k mikro a makro-nedostatočnosti zložiek, hlavne vápniku, ktorého absorpcia v prítomnosti takéhoto veľkého množstva bielkovín je ťažká. Na druhej strane ketóza uľahčuje jej uvoľnenie z kostí, čo môže viesť k strate kostnej hmoty a následne k rozvoju osteoporózy. Nedostatok stravy vitamínu C môže viesť k poruchám absorpcie železa, najmä u ľudí, ktorí jedia hydinu a nie hovädzie. V tomto štádiu sa odporúča piť 1,5 l tekutín denne, nápoje so sladidlom sú povolené a sladidlo sa môže použiť aj na sladenie. Najbežnejšie používané sladidlo je aspartam (E951).

V tenkom čreve sa pod vplyvom chymotrypsínu vytvorí neurotoxický metanol z aspartámu, po jeho oxidácii tvorí kyselina mravčia a formaldehyd. Obe tieto zlúčeniny majú hepato-, kardiovaskulárne a nefrotoxické účinky vo vysokých koncentráciách. Formaldehyd tiež poškodzuje štruktúru DNA a je karcinogénnou a teratogénnou zlúčeninou. Okrem toho sa počas tepelného spracovania alebo počas skladovania produktov s aspartámom vytvárajú zlúčeniny, ktoré môžu uprednostňovať vývoj nádorov.

Vojenská strava: 3. etapa

Fáza III vévodovej stravy trvá 10 dní na každý kilogram telesnej hmotnosti strávenej počas stravovania. Takže ak osoba stratila 10 kg, tretia etapa bude trvať 100 dní, ak 20 kg – 200 dní. V tomto štádiu sa množstvo vlákniny zvýši na 3 lyžice otrúb, 2 plátky celozrnného chleba, zelenina, jedna časť ovocia za deň. Výsledkom je však jeho spotreba stále pod odporúčanou úrovňou. Odporúča sa, aby ste jedli 40 g syrového syra, pečenej a bravčovej šunky. Dvakrát za týždeň môžete mať kráľovský sviatok, ktorý spočíva v tom, že môžete dosiahnuť svoj obľúbený syr, bravčové kotlety, koláč s čokoládou, zmrzlinu a pohár vína. Princíp “sviatok” je jednoduchý, môžete jesť čo sa vám páči, nie sú žiadne množstvové obmedzenia, ale môžete ho dať na taniere iba raz. To však znamená, že musíte trpieť následkami jedného dňa v týždni s čistým proteínom. To by mohlo viesť k návratu k starým stravovacím návykom.

Nedostatok vlákien môže podporiť kolorektálnu rakovinu. Vo fáze IV, ktorá sa nazýva stabilizačná fáza, sa odporúča vrátiť sa k normálnej výžive, avšak udržiavať “dobré” stravovacie návyky, ktoré boli získané počas liečby. Šoková liečba, t.j. deň proteínov, by sa mala používať raz týždenne po zvyšok vášho života. Všetko však spočíva v tom, že po monotónii prvých dvoch etáp a kráľovských slávnosti 3. etapy sa väčšina ľudí vráti do svojho starého spôsobu stravovania a jeden proteínový deň týždeň nebude schopný kompenzovať zvýšenie hmotnosti a yo-yo účinok, ktorý sa vyskytne, aj keď je diéta inzerovaná ako taká, ktorá nevedie k návratu k pôvodnej hmotnosti.

READ  Oh, Slim - názor na komplexné tablety na chudnutie

Dukanova diéta a ochorenia obličiek a pečene

Metabolizmus proteínov prebieha hlavne v pečeni a konečným produktom je močovina, ktorá sa vylučuje obličkami. Diéta bohatá na bielkoviny vedie k pozitívnej dusíkovej rovnováhe a zvýšenému objemu produkcie amoniaku a močoviny, ktorá kladie na poškodené pečeň a obličky zvláštny tlak. Pre choroby pečene a obličiek sa odporúča diéta s nízkou bielkovinou.

Veľmi často sa u ľudí s obezitou vyskytuje nealkoholické tukové ochorenie pečene. Ide o progresívnu chorobu, začína sa jednoduchou steatózou pečene a potom sa vyvíja do steatohepatitídy, kým sa nestane cirhózou. Zaťaženie jej počas vévodskej stravy môže viesť k rýchlejšej progresii choroby.

Prvá a druhá fáza Dukanovej diéty má obzvlášť nepriaznivý vplyv na obličky, a to nielen v prípade ochorení obličiek, ale aj u ľudí s hypertenziou alebo diabetes mellitus 2. typu. Samotná obezita je záťažou, ktorá môže viesť k ochoreniu obličiek, a Dukeova strava zhoršuje toto riziko ešte viac.

Každoročné užívanie diéty s obsahom bielkovín 33% nemá nepriaznivý vplyv na obličky zdravých ľudí, avšak v strave Dukeho množstvo proteínov, najmä v počiatočnej fáze, je oveľa vyššie. Okrem toho ju používajú ľudia, nielen so zdravými obličkami. Preto možno dospieť k záveru, že Dukanova strava môže urýchliť degradáciu obličiek v prípade chronickej choroby obličiek, čo je tiež ovplyvnené skutočnosťou, že diéta je bohatá na fosfáty.

zhrnutie

Aj keď chýba výskum o vplyve Dukeovej diéty na zdravie, nie je to v súlade s odporúčaniami zdravej výživy. Predovšetkým, aby sa zabránilo ischemickým ochoreniam srdca, odporúča sa konzumovať zeleninu a ovocie, rastlinné oleje, mäkké margaríny, celozrnný chlieb a iné výrobky vyrobené z nerafinovanej múky. Avšak preventívne odporúčania pre diabetes mellitus 2. typu majú znížiť kalorickú hodnotu jedla, znížiť spotrebu tukov a produktov s vysokým glykemickým indexom a spotrebovať 14 g vlákniny na každých 1000 kalórií.

Odporúčania pre zdravých ľudí týkajúce sa množstva spotrebovaných bielkovín -10 max 15%, sacharidov -55-75%, tukov -15 až 30% majú zabrániť vzniku chronických ochorení. Dukeova diéta sa neodporúča a lekári by ju nemali odporúčať, pretože je veľmi pravdepodobné, že to ovplyvní vaše zdravie. Zníženie hmotnosti nie je samoúčelným cieľom, ale je to zlepšenie zdravia a kvality života a jeho rozšírenie. Zostáva sa byť presvedčený, že rovnako ako iné nádherné diéty, Dukanova diéta rýchlo stráca svoju popularitu. V mnohých prípadoch zázrak chráni proti katastrofálnym účinkom stravy skutočnosť, že nie sú prísne dodržiavané. Úlohou lekárov je upozorniť pacientov na dôsledky používania diét, ktoré neboli vedecky dokázané ako účinné a bezpečné.

Komentár dietetika

Dukanova proteínová diéta je v súčasnosti najobľúbenejšou bielkovinovou stravou. Jeho hlavným cieľom je konzumovať veľké množstvo bielkovín, malé množstvo tuku a vylúčiť sacharidy.

Názory na túto stravu sú odlišné, často extrémne. Vedie k ketóze, pretože telo je nútené produkovať energiu z tukových tkanív. Mozog, ktorý sa živí glukózou pri prírodných podmienkach, je tiež nútený čerpať enegiu z ketónových zlúčenín. To vedie k jeho podvýžive.

Vďaka zvýšenému zásobovaniu bielkovín sa v organizme vytvárajú veľké množstvá homocysteínu z aminokyseliny – metionínu, čo prispieva k zvýšeniu koncentrácie LDL a zintenzívňuje aktivitu voľných radikálov. Zvýšený LDL môže prispieť k ateroskleróze krvných ciev. Nadbytočný proteín môže tiež viesť k dehydratácii tela, strate horčíka a vitamínom B.

Amoniak, vedľajší produkt metabolizmu aminokyselín, má okysľujúci účinok na telo. Na neutralizáciu sa vápnik uvoľňuje z kosti, čo môže viesť k rozvoju osteoporózy. Nadbytočné bielkoviny kladú na pečeň napätie, ktoré je zodpovedné za detoxikáciu organizmu. Príliš málo sacharidov vedie k slabosti obličiek, pretože sacharidy sú hlavným palivom pre ich prácu.

Aj keď je to škodlivé, Dukanova strava je veľmi populárna, hlavne preto, že vám umožňuje veľmi rýchlo schudnúť. Treba však mať na pamäti, že to je z veľkej časti dôsledkom straty vody a nie tuku.

Paulína Turošíká
About Paulína Turošíká 431 Articles
Mám veľa čo povedať o Iveve Jánošíkovej, ale najväčšie dve veci, ktoré je potrebné vedieť, je to, že je reflexívna a intuitívna. Samozrejme, že je tiež podmanivá, vtipná a presvedčivá, ale sú to tak isté, že sú desivé. jej reflexné myslenie, to je to, za čo je často uctievaná. Ľudia sa často spoliehajú na svoju a pozornú povahu v čase potreby.Nikto, samozrejme, nie je dokonalý a Kieran má veľa znakových chýb. jej ego a abrazivosť nie sú úplne zábavné a môžu zničiť veľa večerov. Našťastie jej intuícia pomáha udržiavať ich aspoň v malom.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*